Ważne badania psychologiczne operatorów

Zamów badania operatorów Bielsko.

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Obowiązek ten prawo nakłada również na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Ustawa jasno określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, złym widzeniem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego przeprowadzanie tego typu kontroli jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]