Osuszanie po zalaniu zleć ekipie specjalistów

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, niewykluczone jest zagrożenie, że z biegiem czasu ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to przydarzyć też bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie nadwerężonej lub źle wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – najpierw ustalenie przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się zacząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak kuchnie, łazienki czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na murach pleśń jest częściej efektem przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia stosownej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i ściany obiektu lub gdy doszło do podtopienia w wyniku powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla profesjonalistów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Zawodowcy, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to baza do wskazania najlepszych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki puchną i odpadają, a na ścianach pojawiają się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz nawet na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która powstrzyma unoszenie się wody wzwyż. Następną fazą, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie domów wymaga niekiedy odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej bądź mat bentonitowych, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Często niezbędne będzie także odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budowli, jak płyty żelbetowe posadzkowe, dylatacje i stropy żelbetowe.