Cena druku 3D – od czego zależy?

Co powinieneś wiedzieć o drukowanie 3D cennik?

Opcja zamówienia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu oraz podzespołów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest seryjna produkcja, najczęściej decyduje się ona na zakup własnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je profesjonalistów. Z kolei jeżeli potrzeba skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna albo w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w trakcie opracowywania planu projektu pojawia się zwykle pytanie: jak wyliczyć koszt wydruku 3D?

Czynniki wpływające na koszt druku 3D?

Na finalną cenę wydruku 3D wpływa sporo czynników. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem w odpowiednim formacie (czyli STEP albo STL), z pomocą którego można wstępnie obliczyć koszt wykonania zamówienia. Częstokroć firma zlecająca opracowuje tylko szkic projektowy lub prototyp. To powoduje, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu z zastosowaniem skanera 3D. Inne czynniki znamiennie wpływające na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej techniki druku, a także tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk ma mieć pełne czy częściowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo impregnacji albo wygładzenia).

Jak obliczyć koszt druku 3D?

Nie da się jednoznacznie obliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, u którego planujemy złożyć zamówienie. W tym celu powinno się wysłać jej plik do ewaluacji albo, jeżeli go nie posiadamy, wypełnić formularz i jak najwnikliwiej przedstawić specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Specjaliści CADXPERT służą także poradą odnośnie wyboru materiału i techniki druku.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]