badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]