sklejka Kraków. sklejka szalunkowa

Sklejki szalunkowe – zastosowanie w budownictwie

Deski szalunkowe to podstawowy element instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jednakże przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki mają także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Kiedyś w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy też wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]