Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Jeśli chcesz zamówić szalunki słupowe, powinieneś odwiedzić tę stronę

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przelotów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek lub grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może być wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większość wykonawców i inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 materiały. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich kupować?

Podmioty na co dzień parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt oraz brygad, które oferują inne usługi. Nabycie wszelkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]