Sznurkowy, skórzany czy taśmowy – jaki kantar dla konia?

Kup kantary dla koni.

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do profilu i wymiarów głowy konia, a także nie powodować u niego zadrapań. Jak więc wybrać odpowiedni kantar? Na które jego cechy warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane czy taśmowe. Te pierwsze, nazywane również halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie wyższy komfort gwarantują kantary podszywane – na przykład prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które da się odczepić celem umycia. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów czy ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do koni wielkopolskich, huculskich, arabskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]