Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Zobacz, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków.

Dla większości ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże małżonków do końca życia, a oznaką ich miłości, oddania i wierności są obrączki ślubne.

Dzieje i wierzenia związane z obrączkami ślubnymi

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, jednakże obyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Irlandii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Czechach czy w Egipcie, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później wykorzystano do tego metale (jak miedź czy mosiądz), które reprezentowały potęgę miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się przeważnie platyny i złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]