Łańcuchy zimowe – kiedy zakładać i jak w nich jeździć?

Dowiedz się więcej o łańcuchach samochodowych na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]