Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz rynny plastikowe.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – które kupić?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych materiałów – głównie z metalu czy też plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien powinno się zatem skonsultować z ekspertem.

Adres firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08