Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe mają długą historię

Dowiedz się więcej o banknocie kolekcjonerskim.

Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, jedną z natychmiastowych myśli obok zbierania znaczków oraz pocztówek jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX w. rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.

Banknoty – od dekad zadziwiają doskonałym designem

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu najbardziej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się dwadzieścia dwa wieki temu w czasie rządów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie jaką znamy obecnie uformowały się zaś między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, gdyż dzięki nim mogli podróżować na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Mieszkańcy Europy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z opowieści słynnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w krajach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z czasem tę formę rozliczenia zobowiązań przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może wzięło się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, ponieważ nie tylko mają one wartość historyczną, ale również artystyczną – od dekad przecież zachwycają doskonałym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie a banknoty obiegowe

Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak nimizmatycy, gromadzą głównie banknoty obiegowe z rozmaitych krajów świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, choć koszt ich zakupu może być ogromny – to w zależności od ich stanu oraz daty wprowadzenia w obieg. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w limitowanym nakładzie, na ogół w związku z upamiętnieniem wybitnych postaci z kręgu kultury, nauki oraz polityki lub ważnych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł wypuszcza NBP. Upamiętniają one między innymi 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (nominał 50 zł) czy 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza cudownym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki wodne i recto-verso.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]