Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów

Prace kreowane przez polskich artystów ludowych, szalenie ekspresyjne, ale też całkiemniepozorne w swojej strukturze, od dziesięcioleci fascynują odbiorców. Także teraz niemal każdy Polak ma w swoim domu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przykład sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – stróże rodziny

Rzeźba drewniana od setek lat jest istotną częścią naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przede wszystkim z kultem religijnym – w osadach oraz małych miasteczkach stawiano setki kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z łatwego w obróbce, miękkiego gatunku drzewa. I chociaż teraz nieczęsto buduje się takie kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako element dekoracyjny domów. Czemu właśnie anioły? Gdyż to symbol dobra, troskliwości i bezpieczeństwa. Taka statuetka każdemu asocjuje się z protektorem ogniska domowego. Drewniane anioły wykonane w stylistyce sztuki ludowej charakteryzują się wyrazistymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Nie jest więc niespodzianką, że stanowią one również jednym z ulubionych souvenirów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – unikalna dla miasta Kraków

Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z Krakowem i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich surowców, na ogół z wielokolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem naśladują reprezentatywne krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich budową od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w przeróżnych wysokościach. Te przygotowywane na konkurs mogą mieć nawet kilka metrów wysokości, lecz tak samo atrakcyjne są również niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt eksponują pod świątecznym drzewkiem.

Pochodzenie fotografii – szopki-anioly.pl