Na czym polega ortokorekcja i kto może z niej skorzystać?

Kluczowe informacje na temat ortokorekcji. Przekonaj się!

Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nieodzowne? Tak, gdyż przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, o ile postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności w trakcie snu

Wady wzroku takie jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są uciążliwe i potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć przy użyciu lasera, aczkolwiek dużo osób rezygnuje z zabiegu tego typu z obawy przed laserem bądź wprost ze względu na brak środków finansowych. Nie znaczy to natomiast, że są one na zawsze skazane na noszenie okularów i doświadczanie nieustannego pogarszania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i zablokować jej rozwój za pomocą ortokorekcji – nieinwazyjnej, bezpiecznej, i – co ważne – skutecznej procedury, która polega na korekcji kształtu rogówki w czasie snu. Jak to przebiega? Gdy osoba, która nałożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, modelując jej krzywiznę poprzez odpowiednie jej wypłaszczenie i w ten sposób niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest dostrzegalny często już po pierwszej nocy od ich pierwszego zastosowania. Wypada jednakże uwydatnić, iż nie jest to działanie permanentne jak po laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy codziennym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, rygorystycznym przestrzeganiu wskazówek lekarza prowadzącego, gdyż inaczej mogą pojawić się powikłania. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest pod każdym względem odwracalne – po przerwaniu noszenia ortosoczewek rogówka powraca samoistnie do swojego poprzedniego kształtu.

Jak duża wada wzroku uniemożliwia zastosowanie ortosoczewek?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają osoby w różnym wieku, również najmłodsi. Całe szczęście ortosoczewki mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu codziennie mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Wypada jednak wiedzieć, że korzystanie z soczewek ortokorekcyjnych jest niemożliwe przy wadzie powyżej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdej osoby jest inna, w związku z tym soczewki stosowane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po wnikliwym badaniu wzroku oraz wykonaniu mapy rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi infekcja oka oraz blizny na rogówce.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]