Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Skieruj się w to miejsce i dowiedz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej 3 metry ponad podłogą bądź ziemią. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i przedstawicieli wielu innych zawodów. Na czym polegają te badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z wykorzystaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma związek z równowagą i błędnikiem), okulistyki oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W toku badań można również zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie ważne. Nie trzeba obawiać się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak często je wykonywać?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, że w toku pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]