Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.