Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących biopsji gruczołu krokowego? Wejdź na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i rozmiaru do kasztana. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotna jest jej regularna kontrola. Pomaga to ujawnić przerost lub zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Problemy z erekcją i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, tj. wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który najczęściej trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, korzystanie z rozrusznika serca czy mała krzepliwość krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]