Co to jest zabieg EVLT i jak wygląda jego przebieg?

Na revitae.com.pl/zabiegi/flebologia-zylaki/evlt/ odnajdziesz więcej szczegółów o laserowym usuwaniu żylaków.

Tworzenie się żylaków na dolnych kończynach to rezultat niedrożności lub zwężenia żył i uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki dokuczają zazwyczaj paniom (ważkim faktorem wpływającym na ich formowanie się są miedzy innymi ciąże), jak również osobom pracującym długie godziny w pozycji siedzącej albo stojącej (to np. kasjerzy, pracownicy biurowi i pracownicy linii produkcyjnych. Takie osoby coraz częściej odwiedzają lekarzy flebologów poszukując efektywnych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest laserowe usuwanie żylaków, innymi słowy EVLT.

Laserowe usuwanie żylaków – zamykanie żyły za pomocą strumienia światła

Skrót EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle ok. 60 minut. W pierwszej kolejności flebolog wykonuje badanie USG, dzięki któremu oznacza przebieg żył i określa miejsca wprowadzenia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wsuwa się do żylaka z użyciem igły, a potem zamyka się niewydolną żyłę emitowaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu pacjent w mgnieniu oka powraca do powszednich czynności, aczkolwiek powinien przez kilka następnych tygodni wykonywać zaleceń flebologa, jak m.in. regularny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ubieranie pończochy uciskowej, jak również, rzecz jasna, zgłoszenie się na obowiązkową kontrolę po zabiegu.

Kiedy flebolog odmówi przeprowadzenia laserowego usuwania żylaków?

EVLT uważane jest za procedura mało inwazyjny i równocześnie bardzo bezpieczna, nie dziwi zatem to, że odkąd zaczęto powszechnie stosować tę metodę na początku tego wieku, w mgnieniu oka stała się standardem w likwidacji żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu wykonywany jest też przez coraz więcej polskich klinik medycznych. Znane są jednak przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, z tej przyczyny przed otrzymaniem zgody na zabieg należy poddać się szeregowi testów, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów Na+ i K+ i morfologia krwi. Lekarz odmówi także przeprowadzenia laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży i u pacjentów, u których wykryto między innymi niewydolność ogólnoustrojową, niewydolność tętnic obwodowych czy niewydolność serca.

Adres firmy:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]