Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Korekta stożka rogówki - uzupełnij swoje wiadomości!

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które w znacznym stopniu utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne choroby oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólu, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w centralnej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie światła. Chorzy skarżą się także na pieczenie oczu, czasami zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie dzisiaj efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie dolegliwość jest korygowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody Topoguided oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pomocą przeróżnych technik. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie miopii czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie likwiduje wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]