Blizny rogówki – jak powstają i czy istnieje metoda ich likwidacji?

Usuwanie blizn na rogówce. Zdobądź więcej informacji.

Oko to delikatny element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W rezultacie różnych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki powstają blizny, które w bardziej lub mniej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, stosując laserowej korekty wzroku.

Blizny rogówki – jakie wywołują skutki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niesłychanie sprężysta i chociaż zwykle delikatne jej otarcia wygajają się samodzielnie, często tworzą się zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co może spowodować pojawienie się blizn rogówkowych? Mogą być one głównie efektem różnych chorób (przykładowo półpaśca), urazów mechanicznych np. zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia bądź dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny na rogówce mogą wykształcić się też w wyniku nieuważnego zakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych wskazuje kilka innych objawów, takich jak m.in. przekrwienie oczu, wrażliwość na światło czy uczucie bólu gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz zalecamy bezzwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wnikliwego badania sprawdzi on głębokość, wielkość oraz rozmieszczenie blizn, a także doradzi w obszarze opcji ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówki – jak przebiega metoda PTK?

Najczęściej wykorzystywaną dzisiaj procedurą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację zarówno blizn w peryferyjnej, jak i centralnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni trzeba stosować się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i terminowo stawiać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]