złoto bulionowe, złota moneta bulionowa

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych propozycji: nabywać akcje spółek związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w nawet najdalszych zakątkach globu

Złote monety kojarzą się na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to złote czy z innych kruszców, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, zatem ich awers czy rewers niesłychanie rzadko ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rokiem wybicia. Trzeba wspomnieć, iż część monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje waga i czystość wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Dodatek innych metali zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek mennice wybijają dodatkowo monety o nominale 1/10 czy 1/2 oz złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są z reguły ze złota najwyższej próby (.999), lecz np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to z reguły na celu zwiększenie twardości monety i w konsekwencji zmniejszenie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o ilości czystego złota użytego do ich wybicia.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane wcześniej Krugerrandy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy kanadyjski Liść Klonowy.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]