Faktoring należy do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do szybszego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to także idealne rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów pokrycia wydatków związanych z inwestycjami. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O czym muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na ów sposób finansowania? Jak uniknąć możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?
Faktoring dla biznesu – co nam oferuje?
Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych typów usług, a cesja długów jest jedynie jego częścią. Polega on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, a więc spółki. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy kodeksu cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.
Faktoring dla firm – jak znaleźć ofertę?
Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. Chcąc ustrzec się pomyłek, których rezultatem mogą być duże problemy, powinniśmy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne kwalifikacje, których często po prostu nie posiadamy. Z tego względu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak wybrać bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, jednak może okazać się, iż w ten sposób ustrzeżemy się zawarcia niekorzystnej umowy.