Więcej szczegółów o kursie franka szwajcarskiego.
O franku Polacy wiedzą niewiele, w zasadzie tylko to, że jest to ta waluta, w której mnóstwo naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które w tym momencie ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka jest dość interesująca.
Pieniądz znany ze swojej niebywałej stabilności – frank szwajcarski
Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, lecz jest to też obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi jena, dolara i euro, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut współczesnego świata. Lecz nie była to pierwsza waluta, która została wprowadzona do obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej wybijano w poszczególnych kantonach. Przez ostatnie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niebywałą stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z licznych zawirowań w okresach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych wyróżniają się niecodzienną pionową orientacją i oszałamiającą kolorystyką. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Sophie Taeuber-Arp, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Le Corbusiera), a nie jak zwyczajowo bywa – wizerunki wojskowych, monarchów czy działaczy politycznych. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda i Ziemia.
Bieżący kurs franka szwajcarskiego – takie informacje sprawdzisz na stronie kantoru
Frank szwajcarski nieustająco cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs śledzą też ciekawością kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Żeby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w co kilka sekund. Tu można także prześledzić fluktuacje ceny franka w określonym przedziale czasu. Jest to funkcja potrzebna frankowiczom czekającym na odpowiedni moment, by wymienić walutę przed uregulowaniem najbliższej części pożyczki swoje dalsze działania.