Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Kliknij w to miejsce, jeżeli szukasz szczegółowych informacji o Krajowym Systemie Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z niepoprawnym przeniesieniem pól faktur

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, z kolei dla właściwego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument będzie całkowicie klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednakowy format obojętnie których programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane tak samo. Jest to ważny postęp głównie dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę), są zwolnieni z obowiązku przekazywania pliku JPK_FA i szybciej dostaną zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro podkreślić, iż nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]