Co to jest system SWIFT?

Po więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT kliknij tutaj.

Pomimo, iż de facto regularnie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT – upraszcza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny działający dzisiaj system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na świecie stosowane są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Jak wobec tego wyróżnia się system SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]