Ceny energii oraz gazu w ostatnich miesiącach sprawiły, że Polacy coraz częściej zaczęli zastanawiać się nad sposobami na oszczędnościach przy opłacaniu rachunków za prąd. Przez ponad połowę roku w lokalnym klimacie należy zwrócić uwagę na najbardziej energochłonny aspekt utrzymania domu, jakim jest ogrzewanie. Jak zatem ogrzać dom taniej nie marznąc w chłodne dni?
Dlaczego ogrzewanie elektryczne jest lepsze?
Wiele osób nadal korzysta z tak zwanych kopciuchów. Do niedawna opalanie pieców węglem przy zakupie opału z wyprzedzeniem kojarzyło się z najbardziej budżetowym sposobem na ogrzewanie. Jest to jednak mało wygodny sposób na ogrzewania. Należy mieć miejsce na składowanie węgla, a noszenie go do domu również przysparza trudności. Węgiel poza tym sam w sobie brudzi otoczenie, pyli oraz jego spalanie nie jest dobre dla otoczenia, ponieważ zawiesiny z dymu opadają na okolice i generują smog. Dlatego wielu Polaków korzysta z pieców gazowych, które spalając gaz, ogrzewają nie tylko mieszkanie ale również wodę. Przy spalaniu jedynym zanieczyszczeniem jest dwutlenek węgla, nie ma jednak mowy o generowaniu smogu.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać?
Na rynku istnieje kilka rodzajów rozwiązań. Pomieszczenia można ogrzewać tzw. farelkami, czyli nagrzewnicami z wentylatorem, grzejnikami konwekcyjnymi, promiennikami podczerwieni, czyli tzw. grzejnikami kwarcowymi czy ogrzewanie grzejnikiem olejowym. Zbiór informacji o oleju opałowym znajdziesz w artykule:”Podstawowe informacje o oleju opałowym”. Urządzenia tego typu charakteryzują się niewygórowaną ceną oraz brakiem wymogu posiadania dodatkowej infrastruktury co też wpływa na koszty podczas aranżacji. Wystarczy jedynie dostęp do gniazdka elektrycznego.
Najtańszym rozwiązaniem jest nagrzewnica z wentylatorem. Jest to grzejnik, który poprzez ruchomy wiatrak emituje hałas, dodatkowo wzburza powietrze, które co prawda sprzyja cyrkulacji w pomieszczeniu, jednak poruszone powietrzne staje się suche, dodatkowo podnoszone są drobinki kurzu oraz roztocza. Taki grzejnik możemy zastąpić wspomnianym promiennikiem ciepła na podczerwień, czyli grzejnikiem kwarcowym. Da się nim ogrzać jednak małych pomieszczeń. Są one jednak bardzo poręczne i stosunkowo tanie. Nieco droższym rozwiązaniem są grzejniki konwektorowe. Ogrzewają one powietrze poprzez konwekcje. Zimne powietrze spod grzejnika unosi się do góry poprzez ogrzewanie przez grzałki. Działa on w ten sposób, że nie ogrzewa się tu powietrza a olej płynący w kanalikach. Urządzenie nagrzewa się równomiernie, a jego temperatura na zewnątrz jest na tyle bezpieczna, że ciężko nim się poparzyć. Jego cena również jest zachęcająca. Jest to jednak nieco wolniejszy sposób na ogrzanie pomieszczeń.
Dlaczego warto wybrać ogrzewanie grzejnikiem olejowym?
Jeśli zależy komuś na dodatkowym designie, może zainwestować nie w grzejnik żebrowy a w grzejnik panelowy, który będzie wyglądał bardzo nowocześnie. Taki przyrząd może być również wyposażony w termostat. Można więc ustawić timer w taki sposób, by wyłączyć lub ograniczyć ogrzewanie, gdy nie ma nikogo w domu. Jest to dodatkowy sposób na oszczędność. Grzejnik nawet po wyłączeniu jeszcze przez jakiś czas zatrzyma ciepło, więc temperatura nie będzie szybko spadać. Na uwagę zasługuje również to, że taki rodzaj promieniowania cieplnego jest przyjemny w odbiorze, tworzy przyjemny mikroklimat, nie wysuszając powietrza. Różnego rodzaju drobinki kurzu nie są tu podnoszone przez pęd powietrza tak jak przy farelkach – jest to zatem lepsze zastosowanie dla alergików.