Motoreduktor – jego rodzaje, działanie i zastosowanie

Zamów motoreduktory kątowe.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze powstaje niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą również inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Największym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na drobiazgowe pomiary oraz testy różnych układów elementów. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do dużych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, jak również do krótkiego lub długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, DC, BLDC czy szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak m.in kolejki górskie, mieszadła, linie produkcyjne i dachy ruchome. Szerokie spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę możliwych zestawów, które teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale zasadniczo w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]